Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Sonia.M 2017-11-29 10:20:19
Autor zdjęcia/źródło: Dobre Domy, projekt domu Benedykt
Otwarte przestrzenie sprzyjają wspólnemu spędzaniu czasu i utrzymywaniu kontaktu w trakcie wykonywania codziennych czynności. Wszyscy domownicy pozostają bowiem w zasięgu wzroku. Gotując, można więc rozmawiać z domownikami, którzy odpoczywają w salonie, lub obserwować bawiące się dzieci.
Należy przy tym pamiętać, że otwarta kuchnia wymaga zachowania spójności stylistycznej pomieszczeń oraz porządku (widoczne brudne naczynia w zlewie czy przedmioty rozrzucone na blacie zaburzą komfort wypoczywania w pokoju dziennym).
Sprawdź kilka pomysłów na zaprojektowanie strefy dziennej połączonej z kuchnią!
Parter domu Tulisz został przeznaczony na dużą, otwartą strefę dzienną. Połączenie kuchni i salonu pozwoliło na wydzielenie funkcjonalnej części jadalnej z miejscem na duży stół, przy którym może zgromadzić się cała rodzina. Tym samym rozwiązano problem: czy jadalnię zaaranżować w kuchni, czy w salonie?
Dobre Domy, projekt domu Tuliusz
Dobre Domy, projekt domu Tuliusz
Jednocześnie kuchnia nie jest w tym przypadku w pełni widoczna – została nieco ukryta za stylowym kominkiem. Można dodatkowo oddzielić ją od salonu za pomocą praktycznej wyspy z blatem. Domownicy zyskają dzięki temu więcej miejsca do pracy i przechowywania sprzętów, a przestrzeń nadal pozostaje otwarta.
Strefę dzienną z kuchnią płynnie przechodzącą w salon – jak w przypadku domu Dakota – można zaaranżować na wiele sposobów. Duża, otwarta przestrzeń, doświetlona przez wyjście na taras, daje bowiem ogromne pole do popisu. Brak ograniczających ścian pozwala na nieco większy stylistyczny rozmach niż w przypadku kilku oddzielnych pomieszczeń. Sprawia jednocześnie, że wnętrze wydaje się nie tylko większe, lecz także jaśniejsze.
Dobre Domy, projekt domu Dakota
Dobrym pomysłem będzie jednak wizualne podzielenie przestrzeni za pomocą… mebli, np. odpowiednio ustawionej kanapy (w końcu kto powiedział, że meble muszą znaleźć się pod ścianą?). Dzięki stworzeniu umownych stref, część dzienna domu stanie się bardziej uporządkowana, nie straci jednak swojej przestronności i otwartości.
Ciekawy efekt daje również połączenie kuchni ze strefą dzienną w budynku, którego bryła została rozbita licznymi wcięciami i podcieniami. Powstałe zakamarki są okazją do projektowych eksperymentów, łączenia faktur i materiałów. W przypadku projektu Honorata II dom nabiera dodatkowej lekkości dzięki licznym przeszkleniom oraz nietypowemu podziałowi pomieszczeń.
Dobre Domy, projekt domu Honorata II
Dobre Domy, projekt domu Honorata II
Taka konstrukcja budynku sprawia, że każda z części domu – pomimo braku ścian i drzwi –zachowuje swoją odrębność. Kuchnia jest więc połączona z pokojem dziennym, jednak odpoczywający w salonie nie dostrzegą ewentualnego nieporządku na kuchennym blacie czy w zlewie. Jednocześnie nie ma problemu z zachowaniem kontaktu słownego i wzrokowego między domownikami.
Materiał został przygotowany we współpracy z pracownią architektoniczną Dobre Domy.
kal.martyna 2018.12.07 00:28
Uwielbiam takie otwarte przestrzenie! Moim zdaniem to jest najlepsze rozwiazanie, żeby łączyć np. część jadalniana z salonem itp. Nam bardzo fajne mieszkanie pomogła znaleźc agencja abc-dom, nie wiem czy sami byśmy z mężem znaleźli coś fajnego :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.